Co to są włókniaki?
Włókniaki na skórze to łagodne, niezłośliwe zmiany nowotworowe występujące najczęściej u osób dorosłych. Zmiana te powstają wskutek nadmiernego rozrostu tkanki łącznej włóknistej .
Wyróżniamy 2 rodzaje włókniaków : włókniaki miękkie i włókniaki twarde. W zależności od rodzaju zmiany charakteryzuje je specyficzny wygląd. Włókniaki miękkie w początkowej fazie przypominają grudki, które z czasem ulegają powiększeniu. Stają się miękkimi naroślami zawieszonymi na szypule. Zwykle zmianom tym nie towarzyszy bolesność, chyba że pojawiają się w miejscach tarcia gdzie mogą być systematycznie urażane. Do okolic szczególnie predysponowanych do pojawienia się tego typu zmian należą okolice poddawane tarciu tj. okolica kołnierzyka włókniaki na szyi, ale równie często pojawiają się włókniaki pod pachą ,w okolicy pachwin, a także twarzy. Włókniaki na twarzy często pojawiają się na powiekach jest to niezwykle ciężka strefa, warto przed przystąpieniem do zabiegu zapytać osoby wykonującej czy zabieg w tej strefie będzie bezpieczny.
Włókniaki twarde tzw. włókniaki podskórne stanowią niewielkie guzki wyczuwalne pod skórą, kolorystycznie mogą się między sobą różnić (zabarwienie od jasno brązowego do czerwono brązowego). To co je charakteryzuje, to fakt, że kurczą się lub uwypuklają podczas uciskania przylegającej skóry. Lokalizacja w której zwykle pojawiają się te zmiany to kończyny dolne, czasami brzuch lub pośladki.
Włókniaki miękkie zwykle pojawiają się samoistnie, natomiast włókniaki twarde pojawiają się na skutek wcześniejszych urazów (ukąszenia owada, zapalenia mieszka włosowego).
Co to są brodawczaki?
Brodawczaki na skórze stanowią łagodne guzy powstające z komórek nabłonkowych. Zwykle stanowią stosunkowo twarde naroślą na ciele. Ich struktura jest szorstka, nierówna i przybiera kolor od białego przez różowy i brązowy. Istnieje wiele rodzajów brodawek , które różnią się wyglądem, lokalizacją na ciele a także sposobem leczenia. Większość zmian związana jest z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego.
Brodawki płaskie
Zmiany w postaci licznych niewielkich spłaszczonych, chropowatych i błyszczących grudek spotykane najczęściej w okolicy twarzy, zdarza się jednak, że zmiany te występują na dłoniach lub przedramionach. Problem ten dotyczy zwykle osób młodych
Brodawki zwykłe
Najbardziej powszechny rodzaj zmian pojawiający się na dłoniach i palcach. Charakteryzuje je specyficzny wygląd kalafiorowata struktura, zwykle niewielka średnica.
Brodawki stóp
zmiany na stopie przybierające guzków o szerokiej i nieregularnej powierzchni Zwykle wywołane są 2 rodzajami wirusa HPV (HPV1 i HPV2):
– myrmecia (HPV1 )
– brodawki mozaikowe (HPV2)
Myrmecia to brodawki wirusowe stopy wywołane przez HPV 1. Ich wygląd przypomina głębokie wykwity pokryte blaszką , po jej usunięciu pojawia się punktowe krwawienie) Ten rodzaj brodawczaka zwykle pojawia się pojedynczo może wywoływać ból podczas chodzenia. Co ciekawe jest to stosunkowo prosty rodzaj zmiany, który nie powraca po usunięciu
Brodawki mozaikowe (zmiany wywołane HPV 2) zmiany te występują zwykle mnogo, są większe od myrmecia i nie powodują bólu podczas chodzenia. Co ciekawe zmiany te są znacznie trudniejsze do usunięcia
Brodawki genitalne (kłykciny kończyste)
Zmiany przenoszone drogą płciową. Początkowo przypominają zmiany grudkowe i przybierają czerwony odcień wraz z wzrostem stają się kalafiorowatymi, uszypułowanymi zmianami o brunatnym kolorze. Większość zmian wywołana jest HPV typem 6 lub 11.
Jak wygląda włókniak, a jak brodawka?
Jak wyglądają Brodawczaki, a jak włókniaki. Czym jest zmiana którą mam na skórze to częste pytanie, z którym mierzy się wiele osób borykających się z tym problemem. Włókniaki są miękkimi naroślami zawieszonymi na szypule ( cienkim pasie skóry) , brodawczaki natomiast zwykle są twardsze i mają szerszą podstawę a także bardziej nieregularną, chropowatą powierzchnię.
Brodawki a włókniaki różnice
Wiele osób zadaje sobie pytanie brodawczak, a włókniak – jak je rozróżnić? Zwykle jest to stosunkowo proste.
Cecha | Brodawczak | Włókniak |
Struktura | Twarda | Miękka |
Faktura | Chropowata | Delikatna |
Podstawa | Szeroka | Cienka |
Z czym można pomylić włókniaka?
Włókniaki miękkie są zwykle bardzo charakterystyczne i ciężko je z czymkolwiek pomylić,. chociaż zdarzają się osoby które nie potrafią odróżnić ich od brodawek wirusowych, łojotokowych, a nawet plam starczych. Wiele osób borykających się z włókniakami miękkimi obawia się ich nowotworzenia, zupełnie niepotrzebnie bo zmiany te mają charakter łagodny.
Pamiętajmy, że zmiany te w łatwy sposób można usunąć za pomocą laseroterapii. Usuwanie włókniaków zwykle odbywa się sprawnie, wystarczy już 1 zabieg aby zauważyć widoczną różnicę. W przypadku brodawek sytuacja może różnić się w zależności od wielkości zmiany, jej umiejscowienia, unaczynienia. Laser usuwanie brodawek jest procedurą bardziej skomplikowaną, która może wymagać większej ilości zabiegów.
Jeśli zainteresowała Cię ten temat koniecznie zajrzyj na naszą stronę internetową i blog:
Laserowe usuwanie włókniaków
Co to są włókniaki i jak je usunąć?